Волиняни будують музей в Луцьку (Мініаполіс (США) газета "Свобода" 10 червня 1998 року)
Волиняни будують музей в Луцьку

Наближається до кінця століття грандіозних наукових досягнень і мільйонів жертв. Пам'ять зберігає всі події. Але вона селективна і з часом людям властиво забувати подробиці минулого. Нові покоління знають про них мало або зовсім не знають нічого і плутають події. Сьогодні треба донести всім людям, особливо молоді, про ту історичну правду, яка ставить перед суспільством важливі питання молоді.

В наші дні ідея національно-культурного відродження українського народу знаходить свій вияв у прагненні людей до пізнання власної історії. Історичне минуле Волині героїчне та разом з цим невідоме. Безперечно, що однією з найбільш цікавих, але, на жаль, і найбільш невідомих є військово-історична сторінка: Волинський етап польсько-української війни (Берестечко), Українська Повстанська Армія, бої під Луцьком у 1947 р. та ін., яка вивчається науковцями в Україні та за її межами. У Науково-Дослідному інституті у Вінніпезі досліджуються проблеми волинського краю.

Нині на підґрунті кольоритної палітри минулого зароджуються гарні волинські традиції, які позитивно впливають на результати розбудови і реформування сучасних Збройних Сил України. І не випадково Луцький гарнізон протягом багатьох років є одним з кращих Гарнізонів Збройних Сил України.

Щоб мріяти про майбутнє, потрібно знати минуле. Але тяготіння до минулого поєднується з недовір'ям до сучасних істориків. Для людей потрібен час, архівні матеріяли, музеї, книги нового мислення, щоб заново обдумати події. Люди, як квіти, які не ростуть вдало, якщо за ними не доглядати

Керуючись такими міркуваннями, війсоковослужбовці-волиняни, які служать в Каєві, запропонували створити у Луцьку музей українського війська та військової техніки.

Вже діє організаційний комітет, створена міська громадська організація "Джерела", основною метою якої є вивчення військово-історичних подій, пошук і збереження військових пам'яток, пошук і відновлення давньої автомобільної та військової техніки часів становлення Української держави та II світової війни.

Для вирішення всіх питань потрібна важка, складна, відповідальна праця: ремонт двоповерхової будівлі в центрі міста, розробка і створення для експозицій відповідного інтер'єру, розбудова стоянок і обладнання для розміщення давньої і сучасної військової техніки і озброєння тощо. Пам'ятаючи, що Бог допомагає тим, хто сам собі допомагає, ми самостійно вирішуємо безліч питань. Але враховуючи, що події повинні насвітлюватися в рамках широкого геополітичного, історичного контексту, наших сил, знань і досвіду недостатньо. Тому надзвичайно важливим є пошук фактів і правдивої інформації, носіями якої є не тільки волиняни, а й всі українці, яких доля розкидала по всіх материках і різних державах. Ми впевнені, що кожний з вас гідно проніс по тернистій стежинці свого життя мелодії рідного квітучого краю.

Формула життя відома: люди відходять, а з ними — військово-історична правда. Тому щиро просимо волинян, усіх українців: уважно загляньте до своєї пам'яті, згадайте людей і події, детально перевірте всі матеріяли і документи, допоможіть знайти військово-історичні пам'ятки.

Музей — це історична, почесна, спільна справа. З великою приємністю запрошуємо волинян, усіх українців до співпраці. Будемо щиро вдячні за допомогу. Ми чекаємо від вас також порад і пропозицій. Повірте, що без вашої допомоги не може бути успішно і якісно розбудований Волинський регіональний музей українського війська та війскової техніки

Полк. Я. Чисюк, голова організаційного комітету

(Мініаполіс (США) газета "Свобода" 10 червня 1998 року)