Музей у Луцьку ("ШП", 18 серпня 1999 року)
МУЗЕЙ У ЛУЦЬКУ

Найголовнішою справою для сучасного та майбутнього поколінь є духовне відродження нації. У цьому процесі важливим фактором є вивчення минулого. «Народ, що забуває минуле, ніколи не буде нацією», — писав митрополит А. Шептицький. Щоби зробити слушні висновки з нашого минулого, історію потрібно приймати такою, якою вона є. З героїкою, перемогами та помилками. Адже історію, як і батьків, не вибирають. За історичну правду слід вести боротьбу. Процеси, які пов'язані зі створенням та використанням духовного потенціалу, мають бути керованими. Розуміючи це, а також бажання донести всім людям, особливо молоді, історичну правду Галицько-Волинського регіону, військовослужбовці-волиняни створюють у м. Луцьку військовий музей. Мета закладу — виховання української молоді, національного війська на патріотичних історичних традиціях.

Значну допомогу у розв'язанні проблемних питань надали народні депутати Слава Стецько, В'ячеслав Чорнрвіл, Ігор Юхновський, Іван Білас, генерали Володимир Мулява й Олександр Скіпальський, директор Інституту досліджень діаспори Ігор Винниченко, редактор тижневика «Українська думка» Святомир Фостун (Великобританія), колишній командувач УПА Василь Кук.

Із глибоким розумінням до справи створення музею підійшло керівництво Збройних сил України. У березні міністр оборони України Олександр Кузьмук, підписав наказ про створення музею, забезпечення його військовою технікою й речовим майном. Планується створити історично достовірні постійні експозиції, стаціонарні та пересувні виставки, бібліотеку, архів, виставки зброї, форм одягу, зразків давньої та сучасної військової техніки та озброєння.

Враховуючи військово-історичні особливості та специфіку подій регіону, Служба безпеки України та Міністерство внутрішніх справ нададуть допомогу у створенні експозицій про історію розбудови цих відомств.

Міжнародне громадське об'єднання «Волинське братство», яке очолює народний депутат України Сергій Шевчук, допомагає розв'язувати цілу низку організаційних питань.

Активно підтримують і допомагають у розбудові музею ветерани. Це передусім Братство колишніх вояків 1-ї Української дивізії УНА (Канапа), Всеукраїнська Рада ветеранів, Союз українських ветеранів армії УНР і Українського Резистансу (США), Об'єднання колишніх вояків українців у Великій Британії.

Ми звертаємося до колишніх вояків, ветеранів національно-визвольних змагань, до тих українців котрі уважно стежать за подіями, на які нині багата наша країна: допоможіть увіковічити нашу військову історію, зібрати військові та історичні пам'ятки ...

Військовий музей — це щедрий дар сучасникам і нащадкам, які черпатимуть у ньому наснагу й палке бажання служиги Матері-Україні

Ярослав ЧИСЮК, голова Ради громадської організації "Джерела", полковник

("ШП" 18 серпня 1999 року)